1- 4. ht
Peters
A terhessg tlagosan 40 htig tart, idejt az utols menstruci els napjtl szmtjuk. A vrva vrt kisbaba lete azonban csak kt httel ksbb, a megtermkenyls pillanatban kezddik. A menstrucis ciklus 14. napja krl az egyik petefszekbl egy rett petesejt szabadul ki, s ezzel lehetv vlik a megtermkenyls. A petevezetk vgn lv nylvnyok elkapjk a petesejtet, s beterelik a petevezetkbe. A pete 24 rig l, s ha nem termkenyl meg, a kvetkez menstrucikor a mhnylkahrtyval egytt a hvelyen t tvozik. Az orgazmus sorn a frfi 200-400 milli ondsejtet lvell a n hvelybe. Ezek egy rsze kifolyik, de egy rszk tszik a mhnyak nykjn. A mhnyak elvkonyodik s rugalmass vlik a tszrepeds idejn. A spermiumok a mhen keresztl a petevezetkbe jutnak. Ha a tszrepeds mg nem kvetkezett be, a spermium 48 rig marad termkenytkpes a petevezetkben.
A megtermkenyts
Az ond egyik sszetevje feloldja a petesejt kls burkt, gy egy spermium behatolhat. Ha ez megtrtnt, tbb spermium mr nem juthat be. A sikeres ondsejt farka levlik s a feje elkezd duzzadni, sszeolvad a petesejttel, s gy egy sejtt vlnak. A sejt szinte azonnal osztdni kezd, mikzben a petevezetk a mh fel halad. A megtermkenyls utni kb. negyedik napon a megtermkenytett petesejt elri a mh regt. Ekkora kb. 100 sejtbl ll gmbb vlik, amelynek kzepn folyadkkal telt reg van, de az egsz mg olyan kicsi, hogy szabad szemmel nem lthat. A kvetkez nhny napon t ez a gmb a mhregben lebeg.
Begyazds
A megtermkenylt petesejt kb. a 3. ht vgre befrja magt a mh vastag, puha nylkahrtyjba. Ez a folyamat a begyazds. Amikor a pete biztosan hozztapadt a mh nylkahrtyjhoz, a fogamzs teljess vlt. Az embri kls sejtjeinek szivacsszer nylvnyai befrdnak a nylkahrtyba, s sszekapcsoldnak az anyai vrerekkel. Ebbl alakul ki ksbb a mhlepny. A kls sejtek msik rszbl a kldkzsinr s a magzatot vd burkok alakulnak ki. A bels sejtek 3 rtegre oszlanak, ezekbl fejldnek ki a magzat testnek klnbz rszei.
A baba mg mindig csak egy kis ptty, kb. 0,5 mm. Ha ebben az idszakban kettosztdik a csrasejt, egypetj ikerpr lesz belle.
A begyazds hatalmas hormonlis vltozssal jr. Sok kismama lekzdhetetlen lmossgot rez a kvetkez hetekben, s ekkor jelentkezik az els hnyinger, melygs, fejfjs is. A tnetek kellemetlenek, de a kis letkezdemny vdelmt szolgljk. Engedjen nyugodtan a ksztetsnek, a ha teheti, aludjon egyet!
|
5. ht
16-22. nap kztt dnt vltozsok kvetkeznek be:
-
Kialakul a baba szve.
-
Parnyi erecskk hlzzk be a testt.
-
Az embri egy folyadkkal telt zskban lebeg.
-
Mr magzatvz is termeldik.
-
Ngy kis bemlyeds jelenik meg a fejn, ezekbl lesz ksbb a magzat szeme s fle.
A hvelyi ultrahang-vizsglattal mr az 5. hten megllapthat a terhessg. A vrandssg egyik legkorbban tapasztalhat szubjektv jele, hogy a kismama sokkal erteljesebben rzkeli a szagokat s zeket
|
6. ht
Az embri kb. 6 mm.
-
Megkezddik az embri szerveinek fejldse:
-
Megjelennek az emsztrendszer kezdemnyei: a szj s az llkapocs.
-
4 apr vgtagrgy alakul ki.
-
Egyszer agya, gerince s kzponti idegrendszere van.
-
Alakul a vrrrendszere.
-
Ltrejnnek a hangszalagjai.
-
Mkdni kezd a szve.
gyeljen a helyes letmdra, ne fogyasszon alkoholt, kerlje a gygyszerszedst, hagyja abba dohnyzst! A szervek kifejldsnek idszakban az embri rendkvl rzkeny a kedveztlen kls hatsokra.
7. ht
Az embri most kb. 1,3 cm; szve mr 145-t ver percenknt.
-
A feje nagynak ltszik, a mellre hajlik. Alakulban van az arca, de a szeme mg oldalt van, s csukott. tltszik a fekete festkanyag a szemt takar br all.
-
Vilgosan lthat a karja s a lba, a vgkn hastkok vannak, amikbl az ujjai lesznek.
-
A szve megindtja a vrkeringst a testben.
-
Az idegrendszere - fbb vonalaiban - mr szinte teljes.
-
A csontsejtek kezdenek kifejldni.
-
Megjelenik a td, a belek, a mj, a vese s a bels nemi szervek, de mg nem teljesen kialakult formban.
-
-
Az orvos ekkor mr tbbnyire kzi vizsglattal is meg tudja llaptani a terhessg tnyt. Fordtson gondot a kiegyenslyozott, vitaminds tpllkozsra. Nem a mennyisgen, a minsgen kell vltoztatni! Ha hnyingerrel bred, igyon enyhn destett italokat (kitn pl. a hideg limond), s fogyasszon nhny szem fldimogyort, vagy kekszet
|
8. ht
Az embri 2 cm hossz a feje tetejtl a farokcsontig.
-
Az sszes fbb bels szerve kialakult, br egyszerbb formban s esetleg nem vgleges helyzetben.
-
Felismerhet az arca: ltszik az orrhegye, kialakultak az orrlyukak s a kt llkapocs sszekapcsoldott szjj. Nyelve is van mr. Alakul a bels fle, az egyenslyozs s a halls szerve.
-
Az ujjak a kezn s a lbn elhatroldnak, de mg egy brhrtya sszekti ket.
-
A karja s a lba megnylik, a vlla, knyke, cspje, trde mr megfigyelhet.
Ezzel a httel befejezdtt az embrionlis szakasz, vget rt a szervek formldsnak idszaka. A pocak nvekedsbl kvlrl mg semmi sem lthat. Hordjon laza ruhanemt, pihenjen sokat, s aludjon annyit, amennyit szervezete kvn
|
9. ht
Ettl a httl mr magzatrl beszlnk.
Aki genetikai vizsglatot szeretne vgeztetni, ezen a hten beszlje meg orvosval a lehetsgeket. A visszeresedsre hajlamos kismamk ne lldogljanak hossz ideig. Ha tehetik, polcoljk fel a lbukat!
|
10. ht
A magzat 13 grammos s 2,8 cm-es.
Mind a hsz tejfognak kezdemnye felismerhet az llkapocs csontban. A 10. hten kerl sor az els ultrahang-vizsglatra. Tisztzsra vr, hogy egyes vagy tbbes terhessgrl van-e sz, hogy szablyosan ver-e a magzat szve, hogy nem lthatk-e komolyabb fejldsi rendellenessgek. A magzat nyaki redjnek vastagsgbl kvetkeztetni lehet a Down-kr valsznsgre. Szksg esetn ezen a hten korionboholy-mintavtel vgezhet. A minta alapjn genetikai vizsglatokat lehet vgezni. Lehetsges, hogy az n ltal vlasztott krhzban korbban vagy ksbb vgzik el az els ultrahang-vizsglatot.
|
11. ht
A magzat 3,8 cm hossz, slya 48 gramm.
Lnyegben a magzat valamennyi szerve kifejldtt. Kialakul a gerincoszlopa.
Egyre inkbb szort a nadrg, ennek azonban mg mindig nem a baba az oka, hanem a rossz emszts. Ezrt a vrandssg sorn termeld progeszteron a felels, ugyanis lgytja az izmokat s a ktszvetet.
|
12. ht
Ezt a hetet tartjk vzvlasztnak tbb szempontbl is. Egyrszt a korai terhessg kellemetlensgei kezdenek cskkeni, msrszt cskken a spontn vetls eslye is. A mell slyosabbnak tnik s rzkeny lehet, de a terhes anya alakja nagyjbl mg vltozatlan.
|
SLYGYARAPODS
Az els 3 hnapban kb. 1,2 kg hzs vrhat, ami a teljes terhessgi slygyarapods 10%-a.
A MAGZAT
Hosszsga: 6,5 cm
Slya: 18 g
A vetls
A vetls legnagyobb esllyel a terhessg els harmadban fordul el, annak is a korai szakaszban gyakori. Ez az az idszak, amikor a bakterilis, vrusos vagy ms fertzs kvetkeztben megszakad a terhessg. ppen ezrt ajnlott, hogy ebben az idszakban a kismamk kerljk a beteg embereket, a nagyobb kzssgeket.
Oka lehet mg a vetlsnek, hogy az embri "rossz helyen" tapad meg, lehet vrzs, tovbb az embrit ellt r trombzisa, vagy ppen tl kevs srgatesthormon (ezt gygyszerekkel tkletesen ptolni lehet, gy a vetls kivdhet). Az idben felfedezett, slyosabb hvelyfertzsek kezelsvel szintn megelzhetk a spontn vetlsek.
Ha az els trimeszterben vr szivrog egy vrmlenybl, az gynyugalom megelzheti a vetlst. Amikor a mhlepny vrzst okozva elzrja a mhnyakat, nvelheti a vrvesztesget. julsra val hajlam s krnikus hipertnia esetn az gynyugalom segthet a vrnyoms alacsonyan tartsban. Minden vben tbb ezer n knyszerl gyba vrzsi problmk s magas vrnyoms miatt, annak ellenre, hogy az gynyugalom jtkony hatsa mg nem bizonytott. Nhny esetben azonban valban letet menthet. Nhny orvos azonban gy tartja, hogy az gynyugalom tl gyakran s ltalban feleslegesen alkalmazott gygymd. Akadnak, akik nincsenek tisztban a lehetsges fizikai mellkhatsokkal, mint a csontok kalciumtartalmnak cskkense, az izomgyengesg vagy -sorvads, illetve a slyveszts. Ugyanakkor nem szabad megfeletkezni az rzelmi s mentlis uthatsokrl sem, gy az elszigeteltsg rzetrl s a depresszirl. Ms szakrtk szerint a mellkhatsok sokkal kevsb slyosak s csak tmenetiek.
Az els harmadban bekvetkez spontn vetls ismert okaknt tartjk szmon a kromoszmk eltrseit, vagyis az olyan genetikai rendellenessgeket, amelyek a magzatot letkptelenn teszik. A legnagyobb problma az, hogy ezeket nem lehet elre megllaptani, kezelni s megelzni sem, mivel az a genetikai httr, ami egy egszsges magzatnak elengedhetetlen, egyszeren hinyzik.
A korai vetlseknl sok esetben a hormonoknak is szerepk van. Az ismtld els harmadbeli vetlst elszenvedett hlgyeknl a problma nyitja gyakran az lehet, hogy szervezetk nem termel elg progeszteront, ami elengedhetetlenl szksges a terhessg megtartshoz.
Ha a vetls egymst kveten tbbszr a msodik s harmadik harmadban fordul el (a 14. s a 26. ht kztt), annak valsznleg anatmiai okai vannak. Ilyen lehet az abnormlis alak mh, vagy ha a mhnyak nem megfelelen mkdik, azaz gyengesge miatt nem tudja megtartani a nvekv magzatot.
Az orvosok ktfle nzetet vallanak annak tekintetben, hogy mikor rdemes jra prblkozni. Egyes vlemnyek szerint a fertzsveszly miatt vetls utn mg 3 hetet kell vrni az jabb prblkozssal. Azok, akik ezt a nzetet valljk, arra hivatkoznak, hogy ilyenkor mg friss a mhnylkahrtya, s knnyebben megtapad a megtermkenytett petesejt. Msok szerint flv utn lehet ismt kezdeni a szexulis letet.
|